İrlanda Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

İrlanda Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

İrlanda Vize Ücreti

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

İrlanda, resmî adıyla İrlanda cumhuriyeti olan ve İngiltere’nin sol kısmında kalan İrlanda adasının büyük bir alanı kapsayan bir ülke olarak bilinmektedir. Adının geri kalan kısmı ise birleşik Krallık üzerinden Kuzey İrlanda bölgesinde bulunmaktadır. İrlanda vizesi ve kuzey İrlanda vizesi birbirinden tamamen farklı bir değer olarak, İrlanda vizesi ile birleşik Krallık topraklarını kişi seyahat gerçekleştirememektedir. Ancak birleşik Krallık ve İrlanda cumhuriyeti aralarında yapılan anlaşmalar doğrultusunda belirli şartlar altında İngiltere vizesi ile İrlanda ülkesine seyahat gerçekleştirebilmektedir.

İrlanda Vize Ücretleri

İzlanda vize ücretleri ayrı ziyaret dizisi 100 Euro, turistik vize 100 Euro, ticari vize 100 Euro ve kısa süreli eğitim vizesi için de 100 Euro talep edilmektedir. Ancak ücretleri, yapılacak olan başvuru kategorilerine göre farklılıklar göstermektedir. Tek girişte bir İrlanda vizesi 95 Euro iken, çok girişli bir İrlanda vizesi 135 Euro olarak konsolosluk tarafından belirlenmiştir.

Sigorta bedeli ve hizmet bedeli gibi danışmanlık bedenleri bu ücretleri tabi tutulmamaktadır. Schengen vizesi ile ülkesine giriş yapılmamaktadır. Başvurulması gereklidir, fiyatlandırma ise buna göre değişkenlik göstermektedir. İngiltere vizesi ile İzlanda’ya giriş yapılabilir ancak önce İngiltere’ye gidilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili detaylardan kişi bilgi almak istiyor ise yetkili makamlar tarafından yetki sahibi haline gelmiş olan vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ülke uzmanları kişinin başvuru yaptı dosyayı inceleyerek başvuruya hazır bir hale getirmektedir. Başvuru formu içerisinde doldurulacak ve ödemesini gerçekleştirecek ve bunun yanında da değerlendirme sürecini alınmak üzere konsolosluk tarafına gönderilecektir. Oldukça kapsamlı bir başvuru gerektirecek olan İrlanda vizesi için kişiler resmî istediği inceleyebilir ancak daha detaylı bilgi almak için ise Vize merkezini arayarak gerekli yol haritasını çize bilmektedir. Ancak belirtilmesinde fayda vardır ki; kişinin bilgilendirme amacı ile vize merkezleri ya da vize başvuru firmaları ile iletişime geçmesi halinde yetkilendirilmiş kurumlar kişi tarafından kendine kesinlikle ücret talebinde bulunma hakkına sahip değildir. İlanda yüzde işlemleri için kişinin şahsen gelmesine gerek yoktur.

Başvurular, verilmiş olan randevu tarihinden yaklaşık 25 gün sonra sonuç bulmaktadır. Seyahat planında kişiyi bu bilgiyi gözünde bulundurarak yapması tavsiye edilmektedir. Ayrıca İrlanda vize ücretleri tek girişli vize ve çok girişli vize olarak farklılıklar göstermektedir. Ticari vizeler tek girişlerde 60 Euro çok girişlerde ise 150 olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra konferans, araştırma, öğrenci, dil eğitimi, ziyaret ve turistik vizesi, istihdam, eğitim ve aile birleşimi vizeleri ücret olarak 60 Euro olarak belirlenmiştir ancak tüm bu belirtilen vizeler çok girişli vize ücreti ise 100 Euro üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İrlanda Vizesi Schengen Vizesi Midir?

İrlanda vizesi Schengen değildir. İrlanda ülkesine kısa süreli turistik vizeler kısa süreli C  tipi olarak bilinmektedir. Ancak kısa süreli olarak verilen İrlanda turistik vizesi 90 güne kadar İrlanda da konaklama hakkı sağlamaktadır. Kişilerin katılabilecek eğitimler de yine bu süreyle sınırlı tutulmaktadır. Örnek verecek olursak İngilizce dil kursu gibi. İzlanda turistik vizesi, ücretli ya da ücretsiz herhangi bir işte çalışılmasını asla izin vermemektedir.

Bunun yanı sıra kamu tarafından finanse edilmiş olan herhangi bir hizmetten yararlanınması da sağlanmaktadır. Örnek verecek olursak İrlanda kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alınmamaktadır. Belirtmekte fayda vardır ki İrlanda turistik vizesi adına yapılacak olan başvuru kabul edilmiş olsa dahi, vizesinin onaylanmış olması kesin olarak İrlanda ülkesine gelebileceğini kanıtını sağlamaktadır. İrlanda ülkesine gidildiğinde ise sınır kontrolündeki görevli ülkeye girip girmeyeceğini dair karar verme yetkisine de sahiptir.

Turistik vizesi adına her bir aile üyesi için ayrı ayrı başvuru formu doldurun mali ve her bireyin başvurusunda ise ayrı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. 18 yaşın doldurmamış çocukların başvuruları ise, ebeveynlerinin ya da yasal temsilcilerinin izni ile beraberinde yapılması gerekmektedir.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda vizesi başvurusu yapıldıktan daha sonra İrlanda Konsolosluğu tarafından başvuru hakkında olumlu bir karar süreç değerlendirmesi, verilmiş ise vizesini pasaportunu basılarak vize pasaportu tarafından geri gönderilecektir. Başvuru sürecinin tamamlanması adına 15 ile 21 arasında farklılıklar göstermektedir. Birinin yapmış olduğu İrlanda vize başvurusu yapar iken, İrlanda Konsolosluğu’nu yanıltıcı ve tutarsız bilgiler yansıtmayacak ben gidene kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bu gibi durumların tespit edildiği taktirde kişinin yapmış olduğu vize başvuru sonuç değerlendirmesi olumsuz bir şekilde cevap alacaktır.

Ayrıca vize başvurusu yapar iken, İrlanda Konsolosluğu’ndan herhangi bir itiraz hakkında olmadan beş yıl boyunca İrlanda vizesi alması yasaklanmalı bilmektedir. İrlanda turistik vize başvuruları için vize merkezlerini çağrı merkezleri ile kişi iletişime geçebilme hakkına sahiptir. Ayrıca kişinin e-posta adresini vize başvuru talebini içerecek bir e-posta göndererek vize uzmanları ile kişi rahatlıkla iletişime geçebilmektedir.

İngiltere Vizesi ile İrlanda Ülkesine Giriş Yapılabilir Mi?

Geçerli bir İngiltere vizesi bulunuyor ise kişinin, İrlanda’nın bu uygulamayı onayladığı ülkelerden birinin vatandaşlığını da taşıyorsa, bunun yanı sıra İrlanda vizesi almasına gerek kalmadan bazı belirtiler şartlar içerisinde İngiltere vizesi ile İrlandaya gidebilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan vatandaşlar için ise bu uygulamaya tabi tutulmamaktadır.

Ayrıca uygulamadan yararlanabilmek adına kişinin geçerli İngiltere vizesi ile İngiltere topraklarına yasal bir şekilde giriş yapmış olması gerekmektedir. Daha sonrasında vizesinin süresi boyunca geçerliliğini yitirmeyecek sürede, İrlanda cumhuriyeti sınırları içerisinde giriş yapabilme hakkına sahiptir. Ancak geçerli bir İrlanda vizesine sahip olarak, ilk önce İrlanda topraklarına giriş yapıldıktan daha sonra kişi İngiltere topraklarına giremez. Bunun için mutlaka bir İngiltere vizesine sahip olunması şarttır.

İrlanda Turistik Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Kişiden istenen tüm belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Kişi istenen belgeleri tutarsız ve eksik Bir şekilde hazırlamış olduğu taktirde Kişinin vize reddi gerçekleşebilmesi dedir. Ayrıca vize ile ilgili karar verme yetkisi sadece İrlanda Konsolosluğu makamına ait bir işlemdir. Başvuru evrakları arasında bulunması gereken vize talep yazısı içerisinde ilan ülkesine neden seyahat etmek istediğini ayrıntılı bir şekilde açıklanması gerekmektedir.

Yazı, ıslak imzalı olmalı ve tarih içermesi gerekmektedir. Ayrıca tam adı ile birlikte e-posta adresini nde belirtilmiş olması kesinlikle zorunludur. Bunun yanı sıra İrlanda ülkesine gireceğini ve ülkeden ayrılacağı tarihlerde mutlaka yer alması gerekmektedir. Ayrıca yazı içerisinde taahhüt etmesi gereken bazı durumlarda bulunabilmektedir. Kişinin gezisinin koşullarını tam olarak uyacağını ve İrlanda ülkesinde kamu tarafından finanse edilen hizmetleri yararlı olmayacağına dair taahhüt verdiğini yazmış olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra kişinin vizesini süresi dolmadan önce İrlanda’yı kesinlikle terk edeceğine dair de bir ikna edici dilekçe beyan etmesi gerekmektedir. İrlanda turistik vizesi ile ülkede yapılacak olan faaliyetlere göre bir yol haritası çıkarılması ve başvuru evraklarının arasına eklenmesi gerekmektedir. İrlanda ülkesine tatil amacıyla gidiliyor ise, kılınacak yeri ile ilgili kesinlikle konaklama bilgileri beyan edilmesi gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon bilgileri de kalmayı planına yerde ne kadar kalacağını dair kişinin giriş ve çıkış tarihini kesinlikle yer etmesi gerekmektedir.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu